Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conversiunea actului juridic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conversiunea actului juridic

un act autentic nevalabil de instrainare a unui teren poate valora antecontract prin conversiune?si daca antecontractul de vanzare cumparare a unui teren se poate incheia prin inscris sub semnatura privata....
Un act sub semnatura privata poate tine loc de antecontract de vanzare-cumparare.
Ce inseamna act autentic nevalabil? Lovit de nulitate absoluta, relativa, totala, partiala? depinde...dati-ne mai multe amanunte sa va spunem daca prin conversiune valoreaza alt act. De ex. daca lipseste obiectul? nu valoreaza nimic.

Antecontractul poate fi incheiat sub semnatura privata.
un act nul absolut pt conditii de forma in cazul instrainarii terenului
da
valoreaza antecontract