Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Sunt obligat sa depun intampinare la apel?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Sunt obligat sa depun intampinare la apel?

Sunt intr-un proces cu societatea de asigurari allianz tiriac,intial in calitate de reclamant.Am castigat fondul si ei au depus apel,fara a prezenta insa motivele.In citatia care mi-a fost trimisa,scrie clar "cel mai tarziu cu 5 zile inainte de termenul stabilit pt judecata aveti obligatia de a depune intampinare".
In conditiile in care ei nu au prezentat motivele pt apel,mai este absolut necesar sa depun intampinare?Pot sa pierd procesul daca nu depun aceasta intampinare si ma prezint direct la proces la termenul stabilit?
nedepunerea intampinarii in termenul respectiv are drept consecinta decaderea dvs din dreptul de a depune probe. daca nu sunteti asistat de avocat, instanta chiar daca nu ati depus intampinare va pune in vedere la primul termen sa formulati apararile si exceptiile.... este in interesul dvs sa depuneti intampinare pt a va putea apara..bineinteles ca instanta poate respinge apelul si fara ca dvs sa depuneti intampinare..depinde
~ Conținut șters la cerere ~
Daca ai verificat dosarul si ai constatat ca nu sunt depuse motivele de apel, la primul termen te vei prevala de art. 291 cpc
Bafta!