Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJ

dupa ce perioada de lucru ai dreptul la somaj?
trebuie sa ai lucrate, pe cartea de munca ,12 luni in ultimele 24 de luni si normal sa ai desfacerea contractului de munca conform codului muncii. Pentru a beneficia de somaj, incetarea raportului de munca trebuia facuta in temeiul unuia din urmatoarele articole: art. 31 alin.4 ind.1, 56 lit. e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul munci.