Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general VA ROG....AJUTOR!!!!!!!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

VA ROG....AJUTOR!!!!!!!

Buna ziua.

Am urmatoare problema si nu i gasesc solutia.

Societate comerciala " X" care pana acum a distribuit hartie tipografica face niste registre pentru un client la o tipografie .
Pentru aceste registre societatea "X" aduce hartia (furnizorul factureaza hartia pe societatea X )iar tipografia asigura consumabilele.
La sfarsitul lucrari tipografia factureaza catre societatea "X" manopera pentru lucrarea efectuata.

1.Sunt corecte urmatoarele contari in situatia data ?

societatea "X" se aprovizioneaza cu hartie

% = 401

factura de manopera de la tipografie

% = 401

vanzarea catre client a registrelor

4111 = %

2.In stoc am 29000 de coli informat 43 *61 / 70gr

Cum fac dovada ca din aceasta hartie s-au facut registre ???? #-o#-o#-o:stunned:

Va multumesc anticipat :">
Ati facut avize cand ati dus hartia la tipografie. Pe baza acestora mutati marfurile intr-o gestiune distincta (marfuri la terti), apoi pe baza avizului de intoarcere le receptionati sub noua forma (registre), pe care apoi le vindeti si descarcati gestiunea ca si pana acum.

Dovada executiei se face cu factura si contractul de servicii de la tipografie :)

Succes!
Va multumesc din suflet :vishenka: si va doresc o seara minunata.