avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general VA ROG....AJUTOR!!!!!!!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

VA ROG....AJUTOR!!!!!!!

Buna ziua.


Am urmatoare problema si nu i gasesc solutia.

Societate comerciala " X" care pana acum a distribuit hartie tipografica face niste registre pentru un client la o tipografie .
Pentru aceste registre societatea "X" aduce hartia (furnizorul factureaza hartia pe societatea X )iar tipografia asigura consumabilele.
La sfarsitul lucrari tipografia factureaza catre societatea "X" manopera pentru lucrarea efectuata.

1.Sunt corecte urmatoarele contari in situatia data ?

societatea "X" se aprovizioneaza cu hartie

% = 401
371
4426

factura de manopera de la tipografie

% = 401
628
4426

vanzarea catre client a registrelor

4111 = %
707
4427

2.In stoc am 29000 de coli informat 43 *61 / 70gr

Cum fac dovada ca din aceasta hartie s-au facut registre ???? #-o#-o#-o:stunned:



Va multumesc anticipat :">
Cel mai recent răspuns: auras2705 , utilizator 16:55, 1 Iulie 2010
Ati facut avize cand ati dus hartia la tipografie. Pe baza acestora mutati marfurile intr-o gestiune distincta (marfuri la terti), apoi pe baza avizului de intoarcere le receptionati sub noua forma (registre), pe care apoi le vindeti si descarcati gestiunea ca si pana acum.

Dovada executiei se face cu factura si contractul de servicii de la tipografie :)

Succes!
Va multumesc din suflet :vishenka: si va doresc o seara minunata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fiscalitate si contabilitate la achizitii intracomunitare ioana_ada ioana_ada buna ziua am urmatoarea problema -in luna aug.2008 am o achizitie intracomunitara de bunuri din italia nc.371=401 si 4426=4427 -societatea vinde marfurile ... (vezi toată discuția)
Monografie constructii camicami camicami Va rog sa ma ajutati cu o monografie completa in urmatoarea situatie : cum se tine evidenta contabila la o societate cu obiect de activitate constructii, care ... (vezi toată discuția)
Documente in caz de marfa la terti ARIANA_2007 ARIANA_2007 Am urmatorul caz. Am incheiat un contract de prestare servicii cu un partener. Eu ii furnizez materiale iar el imi ofera mana de lucru pentru montaje diverse. ... (vezi toată discuția)