Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vizite
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vizite

O mamica poate obtine in instanta vizita asistata?
Exista asa ceva?
Poate tatal sa petreaca timpul cu copilul doar in prezenta mamei?
Daca dovedesc in instanta ca persoana cu care locuieste tatal are probleme psihice, am sanse sa obtin asa ceva?
Avocata mea mi-a spus ca o sa ma ajute documentele de la spital pe care le am, dar nu am fost prea lamurita in ce sens si nici nu m-a preocupat la momentul respectiv.
In cererea de divort nu am pomenit nimic de vizite.

Se poate obtine ca vizitarea minorului sa se faca numai in prezenta mamei, insa sunt necesare probe temeinice pentru ca acest mod de vizita este o limitare practic a dreptului tatalui de a stabili relatii personale cu minorul.
In procesul de divort tatal daca doreste stabilirea unui program de vizita o poate face pe calea unei cereri reconventionale sau daca nu pe cale separata.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cred ca m-am exprimat gresit.
Sunt de acord si chiar insist sa-si viziteze copilul cat mai des.
Poate sa petreaca timpul ei doi.
Singura mea spaima este aceea ca va petrece timp el, copilul si amanta instabila psihic (tentative de suicid ).
Isi doreste lucrul asta, mi l-a spus, desi copilul este foarte mic( 1 an jumate).
Nu as putea sta linistita sa-l stiu cu ei.
Nu inteleg cum poate el sa se gandeasca la asa ceva.