Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu postnatal

buna, sunt in invatamant si am o nelamurire beneficiez de concediu legal luna iulie si august iar bebelusul meu urmeaza sa se nasca la inceputul lunii august. stiu ca pentru a intra in concediu de ingrijire a copilului trebuie sa iau42 de zile de concediu medicalsi apoi sa intru in concediu de crestere a copilului . intrebarea este pot sa iau cele 42 de zile la 1 septembrie ca sa pot beneficia si de concediul legal in conditiile in care copilul se va naste la inceputul lui august?:
1. Cele 42 de zile de postnatal trebuie luate din ziua nasterii copilului.
2. Incepand cu a 43-a zi intrati in CCC pana la 2 ani.