avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... medicina legala
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

medicina legala

buna ziua

am o intrebare in urma unui accident victima a fost diagnosticata la spital cu escoriatii gamba stanga si contuzie cu escoriatii genunchi drept (leziunile sunt minore si s-au produs mai mult prin caderea victimei), intre timp datorita impactului i-au aparit cateva schimoze pe picior, la spital nu au scris nimic despre aceste echimoze, si nu au trecut ca fiind necesare zile de ingrijiri medicale, cam cate zile de ingrijiri medicale i-ar putea acorda IML (cf radiografiilor nu exista fracturi, luxatii, si la consult nu au existat entorse, poate si-a produs singura aceste probleme). Apoi cetificatul IML se poate solicita in nume propriu , sau este necesara o adresa din partea politiei care sa contina rezultatele examenului medical din ziua accidentului?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters139791 , utilizator 15:28, 13 Iulie 2010
visan_georgiana a scris:

intrebarea mea era in cazul in care victima nu doreste sa se duca la IML, ce se intampla? apoi nu mi se pare corect ca sa se poata duce oricand in cursul celor 60 de zile deoarece pot aparea alte afectiuni care sa nu aiba nici o legatura cu accidentul

Chiar daca vi se pare neverosimil, doar vi se pare. Pe parcursul celor 60 de zile pot aparea complicatii, de pilda o lovitura la cap poate declansa un hematom care poate sa creasca cu viteza mica dar la o dimensiune suficient de mare incat in cea de-a 50-a zi sa produca o paralizie sau alta complicatie. victimele sunt oameni si pot avea boli cum ar fi diabet, epilepsie, osteoporoza etc fapt ce poate duce la escaladarea consecintelor unui traumatism care pt o persoana relativ sanatoasa sunt fara urmari semnificative. In ce priveste traumatisme care apar ulterior este altceva. Una din intreb[ri la care raspunde un raport medico-legal este daca leziunile dateaza din data de.... si mecanismul lor de producere, daca traumatismele au legatura cu accidentul s.a.m.d., intrebari la care medicul legist poate sa raspunda pentru ca are competenta sa o faca.
Daca nu se prezinta pentru examinare la medicul-legist,in general ,partea face acest lucru pe raspunderea sa.
Multe nu sunt corecte sau morale,dar sunt legale.
Chiar daca nu va va conveni raspunsul sceptic,acesta contine un mare adevar.
Qubik a scris:

visan_georgiana a scris:

intrebarea mea era in cazul in care victima nu doreste sa se duca la IML, ce se intampla? apoi nu mi se pare corect ca sa se poata duce oricand in cursul celor 60 de zile deoarece pot aparea alte afectiuni care sa nu aiba nici o legatura cu accidentul

Chiar daca vi se pare neverosimil, doar vi se pare. Pe parcursul celor 60 de zile pot aparea complicatii, de pilda o lovitura la cap poate declansa un hematom care poate sa creasca cu viteza mica dar la o dimensiune suficient de mare incat in cea de-a 50-a zi sa produca o paralizie sau alta complicatie. victimele sunt oameni si pot avea boli cum ar fi diabet, epilepsie, osteoporoza etc fapt ce poate duce la escaladarea consecintelor unui traumatism care pt o persoana relativ sanatoasa sunt fara urmari semnificative. In ce priveste traumatisme care apar ulterior este altceva. Una din intreb[ri la care raspunde un raport medico-legal este daca leziunile dateaza din data de.... si mecanismul lor de producere, daca traumatismele au legatura cu accidentul s.a.m.d., intrebari la care medicul legist poate sa raspunda pentru ca are competenta sa o faca.


dar aici vb despre escoriatii, victima a cazut in genunchi langa autoturism, nu s-a lovit la cap sau altfel, in plus la spital s-au facut la cerere analize de sange victimei ca sa se depisteze posibilitatea aparitiei unui hematom, apoi radiografii, test sarcina, consult general, nu s-a uitat la victima si a scris 2 vorbe si gata. Apoi din cate m-am interesat la IML exista un fel de nomenclator al leziunilor si zilele de ingrijiri medicale, din pacate nu avem acces la el, in functie de acesta se acorda acele zile.
in plus au fost multe cazuri in care persoanele si-au produs singure leziunile, eu spuna asta in acest caz deoarece eu am vazut victima aproape zilnic.
din pacate pt unii aceste accidente sunt o afacere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident si fuga de la locul accidentului iuliana_programator iuliana_programator Buna ziua! O prietena a accidentat usor (cu oglinda) un pieton (la brat). Prietena a oprit, a intrebat pietonul daca este in regula. Pietonul era ok. A doua ... (vezi toată discuția)
Contestarea unui certificat medico legal abcdefgh2013 abcdefgh2013 O persoana care a scos un certificat medico legal cu urmatoarele consemnari de la medicul legist :din fisa de asistenta med in UPU reiese ... (vezi toată discuția)
Accident rutier cu vatamare corporala din culpa craciundaniel1980 craciundaniel1980 In urma unui accident rutier am acroșat un biciclist. Victima nu a fost internata însa și-a anunțat intenția de a scoate un certificat ... (vezi toată discuția)