avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire nepoti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire nepoti

Bunicii mei au o casa si un singur copil (tatal nostru) si 2 nepoti din partea fiului
..am si eu o intrebare..dupa moartea bunicilor nostri , noi (cei 2 nepoti) ce drept avem in asupra casei?
pana ce tatal dv traieste,nu aveti nici drept.
Tatal dvs. isi va mostenii parintii-bunicii dvs.In privinta patrimoniului tatalui dvs., constituit din drepturi si obligatii-la data decesului acestuia, dvs. in calitate de descendentii veti avea vocatie succesorala , alaturi si de mama dvs.-daca va fi in viata, in calitate de sotie supravietuitoare.
Singurul mostenitor al bunicului este tatal dv. Deci, el va prelua toate drepturile si obliagatiile ramase de pe urma acestuia.
Numai in cazul in care tatal dv renunta la mostenire, dv, nepotii, puteti veni la mostenirea bunicului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune geo.ioan geo.ioan Tatal si fiul unicul decedat,sotia fiind singura in viata...fiul decedat avand 3 copiii la mostenire cat ar veni la fiecare copil si cat ar veni ... (vezi toată discuția)
Renuntator mostenire MONICA ROXANA Voinea MONICA ROXANA Voinea La dezbaterea unei succesiuni se prezinta 2 mostenitori: sotul supravietuitor si fiica acestuia rezultata din casatoria defunctei cu sotul sau. Daca fiica ... (vezi toată discuția)
Intrebare allex2maf allex2maf va rog un sfat! Tatal meu si-a parasit familia acum 10 ani, dupa cativa ani mama a reusit sa divorteze de el ,\'\'in lipsa\'\'lui.Nu stiu daca e mort sau ... (vezi toată discuția)