Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebari

matusa e castorita de 25 de ani si locuieste cu unchiul.Casa e cumparata inainte de casatorie de unchiul.In caz de decesul unchiului , matusa ramane pe drumuri?in toti acesti ani au modificat-o impreuna din salarii si mai tarziu din pensii. mentionez ca unchiul dintr-o casatorie anterioara mai are 2 copii.cine are dreptul la casa dupa deces ,ea sau copii?copii nici macar nu-i viziteaza acum,dar dupa moarte nu se stie .poate vor venii cu pretentii.astept raspuns cat mai urgent.
Toti, au dreptul.
Matusa in calitate de sotie supravietuitoare are dreptul la o cota de 1/4 din mostenire, restul se imparte in cote egale intre copii unchiului(3/4 : 2).
Pana la iesirea din indiviziune, sotia supravietuitoare are un drept de abitatie temporara asupra casei de locuit.
Matusa are un drept de mostenire special asupra mobilierului, obiectelor apartinand gospodariei casnice si asupra darurilor de nunta
Daca imobilul este bun dinainte de casatorie se considera bun propriu al unchiului.
Matusa poate locui in imobil, dupa moartea unchiului numai in anumite conditii prevazute de lege.
asupra imbunatatirilor aduse imobilului, daca sa mai construit de exemplu o camera in plus sau altceva, matusa are dreptul la 5/8 din acestea, dar trebuie dovedite