Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct

e adevarat ca daca fac un contract de uzufruct viager cu sotul meu astfel incat copilul lui din prima casatorie sa nu ma poata da afara din casa in cazul decesului sotului , copilul ar putea totusi sa vanda si sa ma oblige astfel sa locuiesc in casa cu noii proprietari? sau ar putea sa se mute chiar acest copil in casa chiar daca eu nu sunt data, teoretic afara? va multumesc.
In primul rand imobilul in care locuiti al cui este? Este bun propriu al sotului sau este bun comun dobandit in timpul casatoriei?
In prima situatie, dvs la moartea sotului mosteniti o cota de 1/4 din imobil.
In a doua situatie, dvs mosteniti o cota de 5/8 din imobil.
Sotul supravietuitor beneficiaza de urmatoarele drepturi:
- un drept de mostenire in concurs cu oricare dintre mostenitorii legali sau un drept de mostenire in lipsa acestora;
- un drept de mostenire special asupra mobilierului, obiectelor apartinand gospodariei casnice si asupra darurilor de nunta;
- un drept temporar de abitatie asupra casei de locuit.
Legea ii recunoaste sotului supravietuitor, din momentul deschiderii mostenirii, un drept de abitatie asupra casei in care a locuit, daca aceasta face parte din mostenire si el nu are o locuinta proprie.
Acesta este un drept temporar care dureaza pana la iesirea din indiviziune, dar cel putin 1 an de la data deschiderii succesiunii sau pana la recasatorirea sotului supravietuitor.
Dreptul este inalienabil, sotul supravietuitor neputand inchiria partea din casa in care nu locuieste; dimpotriva, comostenitorii pot cere restrangerea dreptului de abitatie, in cazul in care locuinta nu-i este necesara in intregime sotului supravietuitor
Dreptul de abitatie este si insesizabil, neputand fi urmarit de creditorii sotului supravietuitor.
Sotul supravietuitor beneficiaza de acest drept cu titlu gratuit; pe perioada in care se bucura de acest drept nu este obligat sa plateasca chirie mostenitorului care a dobandit proprietatea casei.