avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... motivare lipsa parti
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

motivare lipsa parti

Buna ziua, va rog să ma ajutati să motivez o cerere de redeschidere a unei cauze suspendate pe motivul 242 pct.2 CPC, datorita lipsei partilor..E vorba despre un recurs la o cerere de investire cu titlu executoriu, la care nu m-am prezentat dar nici nu am trimis cerere de judecata in lipsa, pentru ca nu am crezut k e neaparat nevoie... avand in vedere k nici la fond nu m+am prezentat si tot s+a judecat.
Cererea de investire a fost făcuta in numele administratorului unui S.C., nu in numele juristului
Va multumesc aticipat
Cel mai recent răspuns: bissy_ralu , utilizator 12:56, 7 Iulie 2010
Cererea de repunere pe rol a cauzei nu trebuie motivata in fapt.
Este suficient sa solicitati repunerea pe rol si acordarea unui termen de judecata.
Trebuie anexata si o taxa de timbru in cuantum de 1/2 din taxa de timbru aferenta cererii respective.
multumesc..asa am si facut:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repunere pe rol a unei cauze suspendate OANA GORAN OANA GORAN daca s-a suspendat cauza pe 242/2 cpc, pot face cerere de repunere pe rol??? si ce motive as putea invoca?? (vezi toată discuția)
Proces civil blonda de la drept blonda de la drept Buna ziua as avea si eu nevoie de un sfat daca ma puteti ,va rog,ajuta. Acum 2 luni am deschis un proces impotriva IPJ avand ca obiect anularea unui proces ... (vezi toată discuția)
Suspendare somati de plata manuelle manuelle Am pe rol un proces privind procedura somatiei de plata. Mi s-a suspendat actiunea in baza art. 242 cod .proc. civ, pe motiv ca nu am cerut in scris judecarea ... (vezi toată discuția)