Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... suspendare somati de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

suspendare somati de plata

Am pe rol un proces privind procedura somatiei de plata. Mi s-a suspendat actiunea in baza art. 242 cod .proc. civ, pe motiv ca nu am cerut in scris judecarea in lipsa. Din cate am inteles pot inainta recurs. Spuneti-mi va rog cum sa procedez, eventual sa-mi dati un model de cerere de recurs sau de redeschidere a procesului. Va multumesc
manuelle, utilizator
Trebuie sa mai timbrez aceasta cerere de redeschidere a judecatii? Iar taxa de timbru si timbru judiciar?
Am nevoie de un raspuns. Multumesc mult
:help:
Pentru repunerea pe rol a cauzei, respectiv pentru solutionarea cererii de emiterii a somatiei de plata, trebuie sa formulati o cerere de repunere pe rol si sa achitati taxa de timbru in valoarea de 1/2 din taxa initiala achitata, impreuna cu timbru judiciar in valoarea de 1/2 din cat ati depus pentru cererea initiala.
Precizez ca nu este necesar sa faceti recurs in aceasta situatie.