avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces suspendat până la o nouă stăruință a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces suspendat până la o nouă stăruință a părților, cu recurs pe toată perioada suspendării. Ce înseamnă, trebuie să fac recurs sau trebuie să solicit judecarea cauzei în lipsă?

Bună seara! Am avut azi un termen într un proces și nu m.am putut prezenta. Ca soluție au dat urmatoarea : conform articolului 411 aln 1 pct 2 se suspenda cauza pana la o nouă stăruință a părților. Cu recurs pe toată perioada suspendării. Ce vrea sa însemne? Trebuie sa fac recurs? Trebuie să solicit judecarea cauzei în lipsă?
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Decembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 08:36, 7 Decembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti cerere de repunere pe rol si solicitati totodata judecarea in lipsa.

Nu e necesar sa faceti recurs. Se declara aceasta cale de atac daca solutia instantei nu era cea corecta, insa suspendarea s-a dispus corect.
Vă mulțumesc mult pentru răspuns!
Daca nu mai vreti sa va judecati lasati lucrurile asa.
Va trebui sa mai achitati si jumatate din taxa de timbru pentru repunerea pe rol.
Trebuie plătită doar taxa de timbru?Timbrul judiciar ce valoare are?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu mai eista timbru judiciar.
Taxa de timbru este 1/2 din cat ati achitat initial (daca ati achitat).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua am depus contestație la executare silita și azi a ... Camelia C.I. Camelia C.I. Buna ziua Am depus contestație la executare silita și azi a avut loc prima ședință în urma căreia s-a suspendat judecarea cauzei, pe motiv de ... (vezi toată discuția)
Cerere de ordonanta presedintiala oarecum concomitenta cu apelul elena20a elena20a In 4.06.2013, a fost respins apelul in procesul de divort. La sedinta din dosarul de ordonanta presedintiala din 6.06.2013, nu a fost niciuna dintre ... (vezi toată discuția)
Suspendare somati de plata manuelle manuelle Am pe rol un proces privind procedura somatiei de plata. Mi s-a suspendat actiunea in baza art. 242 cod .proc. civ, pe motiv ca nu am cerut in scris judecarea ... (vezi toată discuția)