Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces suspendat până la o nouă stăruință a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces suspendat până la o nouă stăruință a părților, cu recurs pe toată perioada suspendării. Ce înseamnă, trebuie să fac recurs sau trebuie să solicit judecarea cauzei în lipsă?

Bună seara! Am avut azi un termen într un proces și nu m.am putut prezenta. Ca soluție au dat urmatoarea : conform articolului 411 aln 1 pct 2 se suspenda cauza pana la o nouă stăruință a părților. Cu recurs pe toată perioada suspendării. Ce vrea sa însemne? Trebuie sa fac recurs? Trebuie să solicit judecarea cauzei în lipsă?
Manuela Rășină, administrator
Faceti cerere de repunere pe rol si solicitati totodata judecarea in lipsa.

Nu e necesar sa faceti recurs. Se declara aceasta cale de atac daca solutia instantei nu era cea corecta, insa suspendarea s-a dispus corect.
Vă mulțumesc mult pentru răspuns!
Daca nu mai vreti sa va judecati lasati lucrurile asa.
Va trebui sa mai achitati si jumatate din taxa de timbru pentru repunerea pe rol.
Trebuie plătită doar taxa de timbru?Timbrul judiciar ce valoare are?
Nu mai eista timbru judiciar.
Taxa de timbru este 1/2 din cat ati achitat initial (daca ati achitat).