Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor! Absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor! Absente nemotivate

:"> Am inregistrat in cartea de munca a unei salariate cateva absente nemotivate pentru ca nu s-a prezentat la locul de munca de baza, ci a lucrat ca suplinitor la o clasa din aceeasi institutie de invatamant. Acum a facut plangere penala si ma acuza de abuz in serviciu si fals in acte. Va rog sa-mi dati un sfat! Multumesc. Elena
Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.″ (O.U.G. nr.65/2005).
Art. 52. - (1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
.....
b) ca sanctiune disciplinara;
Suplinirea se facea in baza unui act ? Sau era la "mica intelegere"?
:))clar ca la "mica intelegere"
Pai, nu e asa clar , pentru ca banuiesc ca vroia si bani pentru suplinire....
Avea aprobare, dar cand a cerut-o a mintit. Cand a fost in audienta nu a descris situatia asa cum era in realitate.