Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

se poate solicita la instanta pensie de intretinere a unui minor daca parintii nu au introdus inca cerere de divort dar sunt separati in fapt?
sigur. parintele cu care a ramas minorul, solicita pensie in instanta
Cand parintii se separa, chiar daca stau in acelasi imobil, se poate cere stabilirea unei pensii de intretinere in favoarea minorului, de parintele care se ingrijeste de acesta.Instanta se va pronunta, avand in vedere veniturile parintelului obligat, sau daca nu munceste, raportat la venitul minim pe economie.
Da se poate, urmand ca parintele care solicita stabilirea unei pensia de intretinere in favoarea minorului sa administreze probe din care sa rezulte ca celalalt parinte nu contribuie la cheltuielile necesare cresterii si educarii acestuia.