Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara!

se poate obtine pensie alimentara fara divort?
Doar in cazul in care cei doi sunt concubini.
da, daca cei doi soti locuiesc separat sau daca puteti dovedi ca desi locuiti impreuna, nu contribuie la cheltuieli privind copilul
Da,instanta poate stabili pensia de intretinere in favoarea minorului chiar daca sotii nu sunt divortati si unul dintre parinti nu contribuie cu nimic la cheltuielile necesare cresterii si educarii minorului.
Nu are importanta daca sotii locuiesc sau nu impreuna, important fiind doar probatoriul pe lipsa contributiei unuia dintre parinti.
Deschideti actiune de incredintare a minorului si solicitati pensie de intretinere pt minor..Acolo se va constata despartirea , in fapt,