Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara - parintii locuiesc separat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara - parintii locuiesc separat

Intr-o familie unde parintii traiesc separat mai multi ani, nefiind divortati legal , se poate cere plata pensiei alimentare ?
~ Conținut șters la cerere ~
Da,chiar daca parintii nu sunt divortati se poate solicita stabilirea pensiei la intretinere si obligarea celuilalt parinte la plata pensiei de intretinere, atunci cand acesta nu contribuie la plata cheltuielilor necesare cresterii si educarii minorului sau minorilor.
Pensia poate fi stabilita in functie de veniturile realizate de catre parat/parata dupa caz, situatie in care se va indica instantei angajatorul si sediul acestuia pentru comunicarea veniturilor realizate sau prin raportare la venitul minim pe economie cand paratul/parata nu realizeaza venituri.