Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pierderi apa calda/rece la asociatiile de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pierderi apa calda/rece la asociatiile de proprietari

Buna ziua.

Va rog sa ma ajutati si sa-mi comunicati legea si eventual articolul in care se specifica cum se repartizeaza pierderile de apa calda/rece si daca se fac diferentieri in repartizarea acestora la apartamentele cu centrala termica (mai ales la apa calda) sau fara centrala termica.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Daca pierderea este generata de fisurarea sau spargerea unei conducte, cel cu CT va contribui la repararea acelei tevi, pentru ca se presupune ca a folosit conducta de apa calda pana sa isi monteze centrala.
Pierderile nu le plateste pentru ca nu a contribuit la acestea, intrucat foloseste doar apa rece.
si cel plecat din localitate ..de ce plateste..mai ales ca nu consuma nici apa rece.
Cel plecat din localitate a consumat apa pana ieri cand a plecat si va consuma si luna urmatoare dupa ce se va intoarce acasa.
Cel debransat de la acea instalatie nu a consumat apa ieri si nu va consuma nici luna urmatoare indiferent ca este acas sau este plecat din localitate.