Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara!

Buna seara. Sunt vaduva, sotul a murit acum 15 ani , am 2 copii si as dori sa fac succesiunea dupa sot. Vreau sa fac succesiunea fara a acordul copiilor. Va multumesc.
la succesiune trebuie sa vina toti mostenitorii
Nu se poate face succesiunea fara copii.
Dvs aveti doar o cota din mostenire, iar restul iau copii.
Daca dvs faceti partajul fara copii, partajul va fi lovit de nulitate
Potrivit art. 68 din Legea nr. 36/1995 a notarilor publici, procedura succesorala notariala se deschide, dupa caz, la cererea oricarei persoane interesate (...) atunci cand are cunostinta ca mostenirea cuprinde bunuri imobile. Potrivit art. 70 din acelasi act normativ, in cazurile prevazute de lege sau la cererea celor interesati, notarul public, personal sau printr-un delegat, va face inventarierea bunurilor succesorale. Bunurile defunctului care se gasesc in posesia altei persoane vor fi inventariate cu precizarea locului unde se afla si a motivului pentru care se gasesc acolo (art. 71). Concluzionand, succesiunea poate fi deschisa si fara acordul tuturor mostenitorilor, in cadrul procedurii succesorale notarul public stabilind calitatea mostenitorilor si legatarilor, intinderea drepturilor acestora, precum si compunerea masei succesorale.
aariam_a a scris:

Potrivit art. 68 din Legea nr. 36/1995 a notarilor publici, procedura succesorala notariala se deschide, dupa caz, la cererea oricarei persoane interesate (...) atunci cand are cunostinta ca mostenirea cuprinde bunuri imobile. Potrivit art. 70 din acelasi act normativ, in cazurile prevazute de lege sau la cererea celor interesati, notarul public, personal sau printr-un delegat, va face inventarierea bunurilor succesorale. Bunurile defunctului care se gasesc in posesia altei persoane vor fi inventariate cu precizarea locului unde se afla si a motivului pentru care se gasesc acolo (art. 71). Concluzionand, succesiunea poate fi deschisa si fara acordul tuturor mostenitorilor, in cadrul procedurii succesorale notarul public stabilind calitatea mostenitorilor si legatarilor, intinderea drepturilor acestora, precum si compunerea masei succesorale.

Concluzionand si eu, afirm ca notarul nu va dezbate niciodata succesiunea daca nu se prezinta toti mostenitorii sau daca nu se face dovada renuntarii exprese din partea celor care nu se prezinta.

Solutia privind dezbaterea este in instanta. Daca descendentii nu au facut acte de acceptare, se cheama ca sunt straini de succesiune si vor fi inlaturati. Problema este aceea ca, in lipsa descendentilor, vin la succesiune fratii si surorile defunctului si parintii acestuia, daca au acceptat succesiunea, iar in lipsa lor rudele din clasele 3 si 4 (tot cu conditia acceptarii)

Luati legatura cu un avocat specializat in civil-succesiuni.

Achiesez la ceea ce a postat themis!