Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

cum se poate sista pensia alimentara în cazul în care copilul nu mai dorește să beneficieze de ea?
Depinde de varsta copilului.
Daca este major, dispune singur, daca este minor, este in custodia unui parinte si acela va dispune despre acest aspect.
COPILUL ARE 21 DE ANI, ESTE STUDENT LA ZI SI LUCREAZA SI PUR SI SIMPLU NU MAI DORESTE PENSIA ALIMENTARA DE LA TATAL SAU.
CE ACTE SE POT FACE?
Daca majorul care primeste pensie de intretinere lucreaza, el nu mai este indreptatit sa primeasca aceasta pensie din partea celui obligat la plata deoarece nu se mai afla in nevoie.