Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Avans integral livrare autoturism facturat inaintea ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Avans integral livrare autoturism facturat inaintea majorarii TVA.

Am solicitat ca pers. fizica unui dealer auto cumpararea unui autoturism in sistem cash plus REMAT. Mi s-a intocmit factura de avans integral, cu cota de TVA 19%, insotita de bon fiscal in martie 2010, pentru livrare pe 15.06.2010 . Masina va sosi insa cu intarziere din vina producatorului, dupa data de 01.07.2010 cand cota de TVA va fi 24%. Eu am platit integral masina inainte de 01.07.2010 cu TVA 19%, plus cele 3 vauchere, dar am aflat ca acea factura ar fi proforma (nu scrie nicaieri) si vor emite alta factura unde voi fi taxat cu regularizarea noului TVA
Cum procedez in acest caz, ca nu-mi permit sa mai dau 600 E?X-( Cum sa poate emite factura finala cu pretul stabilit initial?
iordantonio, utilizator
Din pacate , orice livrare ulterioara datei de 01.07.2010 va fi facuta cu noua cota de tva . O situatie similara , dar inversa, a fost in decembrie 2008 , cand s-a decis livrarea de locuinte noi (numai in anumite conditii !) cu cota redusa de taxa de 5 % . Atunci, toate avansurile achitate cu cota de 19% au fost stornate si ulterior facturile emise cu 5% .
Sustin ce v-a spus @danike : este vina dealer-ului care nu a respectat termenul de livrare .
Cititi atent contractul, termenii de livrare si insistati la momentul livrarii sa suporte dansii diferenta de taxa. Cititi daca in contract este prevazut ceva in acest sens . Reveniti si mai discutam .
Cred ca Alcibiade are dreptate in interpretarea sa : "Din cumularea acestor prevederi eu inteleg faptul ca exigibilitatea taxei intervine la momentul incasarii avansului anterior momentului la care intervine faptul generator " dar il informez ca factura mea nu este proforma, e normala plus bon fiscal care trebuia inregistrat in termenul legal atunci, cu acel TVA. Daca e vorba de o noua factura cu marire de tva eu n-o mai accept, imi este suficienta factura din 20.06. Sau sa plateasca diferenta cel vinovat de intarzierea livrarii! Dealerul m-a instiintat ca producatorul GM a intarziat livrarile.
Si despre noul TVA impus cu japca: Codul fiscal poate fi atacat deoarece
legea impune ca un cod fiscal sau orice modificare fiscala sa fie anuntate cu 6 luni inainte de adoptare, iar aceste modificari trebuie facute prin lege, nu prin ordonanta de urgenta. Adoptarea acestuia prin ordonanta de urgenta a permis autoritatilor sa faca modificarile dorite fara o consultare consistenta a mediului de afaceri, fiind totodata si neconstitutionala.
Deja avovcatii recomanda celor care vor dori sa conteste noile masuri fiscale doua posibilitati de atac: Curtea Constitutionala sau contenciosul administrativ.
Sau nu ne ramane decat sa emigram in Bulgaria!
iordantonio, utilizator
d-le iordantonio, eu cred ca dvs. ati vrut sa ne testati pe noi cei care ne mai dam cu parerea pe forum.
de fapt dvs. stiati raspunsul la intrebare si eu unul va multumesc ca m-ati lamurit si pe mine cum e treaba cu taxa pe valoare adaugata!

D-le Iordantonio si eu am acceasi problema cu un dealer local. Imi puteti trimite un numar te telefon pentru a discuta in detaliu speta comuna?
bcirstea, utilizator
Sincer nu testez pe nimeni, nu ironizati, caut doar o solutie de a mi se respecta contractul initial semnat cu dealerul inca din martie, unde scrie clar: pret final de vanzare cu TVA: xxxxxx EURO DDP, fara nici o alta clauza daca ar creste intre timp TVA, sau ar cade vreo bomba.:rtfm: Dar drepturile noastre de cumparatori sunt calcate-n picioare, de asa schimbari luate-n pripa, la disperare, de o conducere bolnava, fiind lasati sa ne luptam ca-n jungla si sa ne tocmim cu dealerii, care de fapt nici ei nu-s de vina... Stai sa vezi scaderi de vanzari auto noi de-acuma!! Si in alte domenii se va alege praful :thumbdown:
@bcirstea da-mi mail: iordan_tony@yahoo.com