Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inscriere in CF, iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inscriere in CF, iesire din indiviziune

Socrii mei au cumparat o casa in 1970, pe care au pus-o pe numele celor doi fii.In 1992-1994 eu si sotul meu am construit in aceeasi curte o alta casa , din casa veche demoland bucataria, baia si camara. Din casa veche au ramas 2 camere care au fost recompartimentate existand in prezent 2 camere , bucatarie, baie. Constructia noua am facut-o cu acordul cumnatului si toate autorizatiile necesare la vremea respectiva , dar nu am trecut-o in CF (autorizatiile sunt toate numai pe numele sotului). Anul trecut cumnatul a venit cu pretentia sa facem iesirea din indiviziune , dar constructia noua nefiind trecuta in CF, am inteles ca trebuia mai intai trecuta si abia apoi facuta iesirea din indiviziune. Din diferite motive n-am putut sa trecem constructia noua in CF cand a vrut el. In acest an am luat legatura cu un topometrist pentru a face masuratorile si a scrie constructia noua in CF , dar in urma masuratorilor suprafata scrisa in CF nu coincide cu suprafata masurata ,aceasta fiind mai mica cu aprox. 20 mp. Topometristul ne-a recomandat ca cei doi frati sa mearga la un notar si sa dea declaratie ca sunt de acord cu suprafata masurata , pentru a putea continua procedura pentru inscriere a constructiei noi pe numele sotului. Cumnatul meu nu este de acord sa dea aceasta declaratie . In aceste conditii ce putem face pentru a putea scrie constructia noua in CF pe numele sotului si a continua cu iesirea din indiviziune ? ( In momentul in care am inceput sa construim cumnatul a dat o declaratie in care era de acord sa construim si mentiona ca nu a contribuit cu nimic , dar nu mai avem originalul ci numai copii xerox ).
Va rog un sfat si va multumesc.
in acest caz va puteti adresa direct instantei de judecata.
veti face pe cale de instanta partajul si ulterior va veti intabula.
ContSters97658, utilizator