Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Urgent!!! Divort ....
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Urgent!!! Divort ....

Buna ziua!

Inainte de casatorie sotia mi-a dat o suma de bani, iar dupa ce ne-am casatorit, la vreo 8-9 luni m-a tot batut la cap sa mergem la notar unde sa dau o declaratie prin care recunosc ca am primit aceasta suma inainte de casatorie. Pentru a fi liniste in familie am acceptat. Intre timp au aparut alte probleme, care de data asta ne duc spre divort. Ce se intampla cu aceasta declaratie pe care am facut-o la notar? Este cu titlu executoriu?

Multumesc anticipat.
Sub ce forma / titlu ati declarat ca ati primit suma? Donatie? Imprumut? Pret pentru ceva?
Declaratia suna in felul urmator:
"Subsemnatul X, domiciliat in ...., declar ca am primit de la sotia mea Y (fosta ....), suma de ......, pentru a achita sulta conf. sentintei civile nr. ...... pronuntata in dosarul nr. ......, de Judecatoria ........ si pentru a achita un credit BRD.
Declar de asemenea ca suma de ..... am primit-o anterior casatoriei noastre si ca aceasta provine din fondurile proprii ale sotiei mele".
Fara alte detalii, acei bani pot fi considerati bun propriu al sotiei , dinainte de casatorie. Daca vi i-a dat imprumut ar trebui sa ii inapoiati macar din orgoliul dvs de barbat., Daca sustineti ca au fost folositi in casnicie, (desi erau cu 8-9 luni inainte de casatorie), se va tine cont la partaj ca este bun propriu iar dvs veti primi mai putin cu acea suma in afara de celelalte .... bunuri de partajat.
Tedesco a scris:

Declaratia suna in felul urmator:
"Subsemnatul X, domiciliat in ...., declar ca am primit de la sotia mea Y (fosta ....), suma de ......, pentru a achita sulta conf. sentintei civile nr. ...... pronuntata in dosarul nr. ......, de Judecatoria ........ si pentru a achita un credit BRD.
Declar de asemenea ca suma de ..... am primit-o anterior casatoriei noastre si ca aceasta provine din fondurile proprii ale sotiei mele".

Da, este ceea ce am intuit / e bun propriu dinainte de casatorie.
Poate o faceti sa se razgandeasca cu privir la divort... poate ca evitai pe viitor comportamentul care sa o faca sa gandeasca la divort... Doar de cei doi soti depinde acest lucru.
Oricum, nu prea exista sotii sa-si scoata viitorii soti din datorii, inainte de casatorie, Trebuie apreciata...

ContSters122901, utilizator
Nu spune nimeni ca nu ii inapoiaza, dar nu dupa un conflict, gata bag divort si imi vreau banii inapoi .....