Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchiriere spatiu pt. Asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchiriere spatiu pt. Asociatia de proprietari

Am urmatoarea nelamurire:
O camera situata la parterul unui bloc ca sa poata fi inchiriata de Asociatia de proprietari pentru sediu, legal cu contract de inchiriere si chiria stabilita, Asociatia trebuie sa obtina acordul tuturor proprietarilor din bloc (19 apartamente, bloc cu 4 nivele) sau doar acordul majoritatii ?, am obtinut pana acum acordul a 15 apartamente.
Multumesc mult.
buna ziua
as dorisi eu o lamurire la o problema cu aceeasi camera(fost uscator)
cand m-am mutat eu in bloc (2003)aministatia se afla intr-o mica incapere de la parter(1,5/2m),iar uscatoria (prevazuta si cu ghiuveta)era o incapere de 3,5/4,5m, era folosita de cei de la parter si administrator(et 5).
in 2005,cu acordul locatarilor,banuiesc,s-a facut rocada intre utilitatea camerelor.toate bune si frumoase,pana cand apar 2 lazi frigorifice,apoi o canapea,apoi un televizor si uite asa din cam de administratie s-a ajuns la o camera in plus pentru administrator.cand ii cerem actele zice ca nu avem voie sa le vedem,toti locatarii sunt nemultumiti ca se consuma curent in acea cam pt uzul administratorului .ce putem face?
Sa cereti conducerii asociatiei Dv., comitet, presedintele asociatiei, sa repuna in regula utilizarea celor doua spatii comune tuturor.
In camera mica sa ramana administratia si in uscatorie sa fie uscatorie....sau administratorul care, inteleg, foloseste acel spatiu, sa faca contract de inchiriere si sa plateasca chirie care se varsa in fondul de reparatii.
Sau lasati acolo sediul asociatiei, daca tot este un spatiu adecvat si angajati-va alt administrator. Actualul va trebui sa paraseasca acel spatiu.