avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa parinti

Buna ziua , asi vrea sa stiu daca o succesiune gata incheiata la notar mai poate fi atacata de eventuali mostenitori care ar putea aparea. Mentionez ca succesiunea s-a facut dupa 12 ani de la decesul tatalui timp in care nimeni nu a facut vre-un act de cerere a mostenirii.
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 14:18, 8 Iulie 2010
depinde.
s-au omis mostenitori?
cum arata acel CM?
Mai exista un frate vitreg (dupa tata) decedat dar care are 3 copii.
In acest caz poate fi atacat de catre cei trei copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se imparte o mostenire cristiruta cristiruta Buna ziua. In urma cu 12 ani a decedat tatal meu iar de 2 luni a decedat si mama. Am vrea sa deschidem succesiunea dupa ei si vrem sa stim cam ce cota ne ... (vezi toată discuția)
Succesiune ContSters362803 ContSters362803 Dorim sa dezbatem mostenirea dupa decesul tatalui nostru. Actele de propietate ale celor doua corpuri de casa sunt: Corp A Certificat de Mostenitor (anul ... (vezi toată discuția)
Succesiunea dupa parinti ANDRONICESCU ELENA ANDRONICESCU ELENA Buna ziua. Mama a murit acum 8 ani si nu a fost facuta succesiunea din cauza ca tatal nostru traia. In anul trecut a murit si tata si pana acum nu a fost ... (vezi toată discuția)