avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1982 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MASA SUCCESORALA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MASA SUCCESORALA

TOT EU REVIN CU 2 INTREBARI
-PT PROCURA TREBUIE SA FIE PREZENTI LA NOTAR AMBELE PERSOANE??
-CE ACTE SUNT NECESARE PT PROCURA
OBIECTUL PROCURII ESTE MASA SUCCESORALA DUPA MAMA SI DORESC SA-L IMPUTERNICESC PA TATA
Ultima modificare: Miercuri, 7 Iulie 2010
dod, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lavinia Marian , Consilier juridic 12:57, 2 Noiembrie 2010
pentru o procura trebuie sa fie prezenta persoana care da imputernicirea , şi CI a sa si a persoanei imputernicite.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Iulie 2010
Lavinia Marian, Consilier juridic
Nu ati precizat care este obiectul procurii.
Daca se refera la alt act, e nevoie macar de o copie a acelui act.
De ex. vanzarea unui imobil necesita datele despre respectivul imobil ( copie dupa titlu de proprietate).
daca e vorba de deschiderea unei succesiuni, este vorba de o procura generala pentru dezbaterea succesiunii....................Doar nu se va specifica in procura fiecare bun care face parte din masa succesorala...............nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dorim să dezbatem succesiunea după tata și să transferăm tot ce a rămas pe numele mamei. ce fel de declarație e necesară, și când trebuie să o fac? Veronica8 Veronica8 Buna Ziua. Eu sunt in Germania. In Romania am 4 frati (deci suntem 5) si mama. Tata a murit in 2006. Urmeaza sa dezbatem succesiunea dupa tata si sa ... (vezi toată discuția)
Mostenire, masa succesorala rev3enge rev3enge Buna ziua, Am si eu o nelamurire referitoare la modul in care se poate face o masa succesorala dupa noul cod civil 2013 intrucat situatia sta astfel: o ... (vezi toată discuția)
Succesiune bani depusi in banca roxanam79 roxanam79 buna seara am o intrebare am primit o citatie in care sunt chemat sa dezbat o succesiune a unui bun imobil( care imi apartine printr-un contract de ... (vezi toată discuția)