Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de donatie

Buna ziua. Vreu sa cumpar un teren, actualul proprietar are act de donatie, cei care au act de v. c. sunt parintii, ambele acte au intabulare. Daca eu cumpar cu act de v. c. o parte din teren cu dezmembrarea aferenta, donatia pate fi atacata si atunci sa am probleme? Daca terenul este ipotecat s-ar fi putut face donatia ?
Se poate, creditorul ipotecar, considerand ca actul de donatie a fost incheiat in vederea fraudarii lui , sa ceara revocarea actului de donatie si reintrarea bunului in patrimoniul donatorului, in vederea executarii .
ContSters47264, utilizator
daca ar fi ipotecat, ipoteca e inscrisa in cartea funciara si nu s-ar putea dezmembra. daca treceti pretul real in contract, nu cred sa aveti probleme nici mai tarziu
legally a scris:

Se poate, creditorul ipotecar, considerand ca actul de donatie a fost incheiat in vederea fraudarii lui , sa ceara revocarea actului de donatie si reintrarea bunului in patrimoniul donatorului, in vederea executarii .

Multumesc.
gi_jane2 a scris:

daca ar fi ipotecat, ipoteca e inscrisa in cartea funciara si nu s-ar putea dezmembra. daca treceti pretul real in contract, nu cred sa aveti probleme nici mai tarziu

Multumesc