avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de donatie

Buna ziua. Vreu sa cumpar un teren, actualul proprietar are act de donatie, cei care au act de v. c. sunt parintii, ambele acte au intabulare. Daca eu cumpar cu act de v. c. o parte din teren cu dezmembrarea aferenta, donatia pate fi atacata si atunci sa am probleme? Daca terenul este ipotecat s-ar fi putut face donatia ?
Cel mai recent răspuns: bionu , utilizator 21:51, 7 Iulie 2010
Se poate, creditorul ipotecar, considerand ca actul de donatie a fost incheiat in vederea fraudarii lui , sa ceara revocarea actului de donatie si reintrarea bunului in patrimoniul donatorului, in vederea executarii .
Ultima modificare: Miercuri, 7 Iulie 2010
ContSters47264, utilizator
daca ar fi ipotecat, ipoteca e inscrisa in cartea funciara si nu s-ar putea dezmembra. daca treceti pretul real in contract, nu cred sa aveti probleme nici mai tarziu
legally a scris:

Se poate, creditorul ipotecar, considerand ca actul de donatie a fost incheiat in vederea fraudarii lui , sa ceara revocarea actului de donatie si reintrarea bunului in patrimoniul donatorului, in vederea executarii .

Multumesc.
gi_jane2 a scris:

daca ar fi ipotecat, ipoteca e inscrisa in cartea funciara si nu s-ar putea dezmembra. daca treceti pretul real in contract, nu cred sa aveti probleme nici mai tarziu

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum trec casa pe numele parintilor? ContSters239798 ContSters239798 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum pot trece casa si terenul pe numele parintilor; terenul este cumparat prin act de vanzare cumparare, casa este construita ... (vezi toată discuția)
Donatie sau vanzare-cumparare? sebi_m sebi_m Buna Va rog sa ma ajutati cu un sfat: Sunt 3 case in curtea tatalui meu in care stau eu cu sotia mea,fratele meu si tatal meu. Acum 7 ani, s-au construit ... (vezi toată discuția)
Executare CatalinG CatalinG Am si eu o nelamurire.Socrul meu a facut un credit ipotecar in 2007 si a gajat un imobil.in 2009 mi-a donat un spatiu liber de sarcina.acum cu criza suntem in ... (vezi toată discuția)