Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... omis de la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

omis de la mostenire

Buna ziua ,in aceasta iarna am aflat cu stupoare ca matusa mea a facut succesiunea dupa sotul ei fara sa ma anunte si pe mine , pt. ca mama nu mai este si nici ceilalti unchi nu mai sunt , doar copii lor(unchiul si cu ea nu au avut copii) ...si dorea sa doneze intreaga avere unei nepoare de a ei.Atunci am mers la un avocat , i-am povestit tot si am chemat-o in judecata unde ne-am prezentat din iarna si pana acum Am primit hotararea in care scrie ca suntem mostenitori eu +2 veri +matusa.Acum urmeaza partajul insa am cheltuit tot ce aveam ca sa anulez acele acte pe care le avea matusa ......V-as intreba cu respect daca ea mai poate sa doneze sau sa vanda pana nu facem partajul?
In Romania totul este posibil.De asta v-ati convins si dvs!
Matusa nu va putea dona decat cota sa parte din masa succesorala si asta dupa ce veti finaliza si partajul.
succes.
av.M.Hornea
in cazul dv. mostenitorii pot dispune numai de bunurile dobindite prin mostenire in limita cotei legale care li se cuvine.
~ Conținut șters la cerere ~