Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... restructurare post tempoarar vacant e posibila?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

restructurare post tempoarar vacant e posibila?

O persoana este incadrata pe perioada determinata, pe un post temporar vacant "-pana la incetarea mandatului de primar a titularului" ca functionar public de executie.Daca in urma reorganizarii institutiei se modifica organigrama si se reduce numarul de posturi...acel post temporar vacant se poate reduce sau se mentine obligatoriu?Care ar fi temeiul legal? Multumesc anticipat
temeiul legal este acesta :
legea nr. 188/1999
"ART. 96
(3) Pe perioada suspendării raportului de serviciu autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia să rezerve postul aferent funcţiei publice. Ocuparea acestuia se face, pe o perioadă determinată, în condiţiile legii. Pe perioada suspendării, raporturile de serviciu ale funcţionarilor publici nu pot înceta şi nu pot fi modificate decât din iniţiativa sau cu acordul funcţionarului public în cauză." :)
In concluzie, acel post, va ramane neatins.
Multumesc! E o veste buna pt ca sotia mea e in aceasta situatie.