Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Model imputernicire si solicitare caziere judiciare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Model imputernicire si solicitare caziere judiciare

Buna seara,

Societatea la care lucrez (o sa-i spun societatea A) are capital privat strain in procent de 100%.
In statul societatii comerciale romane A scrie printre altele:
1)Asociatul unic este firma B din Belgia si este reprezentata prin d-l X, persoana fizica belgiana;
2)Raspunderea si administratea societatii romane A este asigurata de acelasi dl.X.

La inscrierea societatii romane A in Registrul operatorilor intracomunitari am demarat urmatoarea procedura:
1) Am intocmit o imputernicire pentru contabilul societatii (adica subsemnatul) care sa ajute la depunerea documentatiei de inreg.la ANAF, de forma:"Societatea comerciala B, reprezentata legal prin dl X, societatea avand statutul de actionar unic la societatea comerciala A, reprezentata legal de dl X, in calitate de Administrator, imputernicesc pe Dna Y sa depuna documentatia la ANAF in vederea inregistrarii in ROI".
ESTE CORECTA aceasta formulare?
2) Cazierul judiciar pentru soc.com.B din Belgia si pentru persoana fizica belgiana le obtin de la Inspectoratul de Politie al Judetului in care societatea A isi are domiciliul fiscal, adica din Romania, sau din Belgia?
2) Daca se obtin din Romania, in cazul persoanei fizice belgiene trebuie sa-mi trimita o procura notariala, inreg.in Belgia, prin care sa pot cere din Romania cazierul sau judiciar?
Va multumesc.
Georgeta
1. Corect
2. Fiind persoana belgiana se obtine din Belgia.
Pentru inregistrarea in ROI cazierul judiciar se obtine de la Insp de politie din Romania astfel:
A. PERSOANE FIZICE NEREZIDENTE
Documentele necesare:
a) buletinul/cartea de identitate, care atestă locul de domiciliu/reşedinţă a împuternicitului în mun. Bucureşti;
b) copie de pe actul de identitate al titularului;
c) cererea tip, completată cu datele de stare civilă ale titularului;
d) timbre fiscale în valoare de 2 lei;
e) dovada plăţii taxei de eliberare a certificatului, în valoare de 10 lei;
f) procură autentificată în condiţiile art. 31 alin. 1 şi 2 din Legea nr. 290/2004 republicată, privind cazierul judiciar. Procura trebuie să fie redactată în termeni clari, din care să rezulte datele de stare civilă ale titularului şi ale împuternicitului, scopul şi durata mandatului.
Procura notarială se va reţine în original dacă este emisă doar pentru obţinerea certificatului de cazier judiciar; în cazul în care este emisă şi pentru alte scopuri, se va reţine o copie a acesteia, care se va ataşa cererii depuse.
Certificatul de cazier judiciar se eliberează în maxim 3 zile lucrătoare şi este valabil 6 luni de la data eliberării.

B. PERSOANE JURIDICE NEREZIDENTE
Documentele necesare:
a) Solicitare scrisă, care va cuprinde toate datele de identificare ale firmei (denumirea, denumirea anterioară - dacă este cazul, numărul de ordine în Registrul Comerţului, codul unic de înregistrare, codul fiscal, naţionalitatea, sediul social, datele de identificare ale delegatului - nume, prenume, actul de identitate, CNP), motivul solicitării certificatului de cazier – formular tipizat;
b) Chitanţa de plată a taxei de eliberare, în cuantum de 10 lei;
c) Timbre fiscale în valoare de 2 lei;
d) Împuternicire scrisă pentru reprezentantul societăţii care va depune cererea şi va ridica certificatul – formular tipizat (Anexa 38 din HG 345/2010);;
e) Buletinul sau cartea de identitate a reprezentantului legal (în copie şi original);
f) Certificatul constatator eliberat de Oficiul Registrului Comerţului (în copie şi original) al persoanei juridice de naţionalitate română care solicită înscrierea în registru, din care să reiasă calitatea de asociat a solicitantului;
Certificatul de cazier judiciar se eliberează în maxim 3 zile lucrătoare şi este valabil 6 luni de la data eliberării.

Cel mai sigur este sa suni la Politie la cazier judiciar, unde iti vor oferi toate informatiile necesare. Bafta!