avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cazier judiciar persoana juridica straina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cazier judiciar persoana juridica straina

Buna ziua,

Actionarul nostru majoritar este o persoana juridica straina.
Putem solicita cazier judiciar pentru aceasta persoana, necesar pt inregistrarea Registrul Operatorilor Intracomunitari?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: juridic dana , utilizator 10:00, 3 Aprilie 2014
Cetăţenii străini, persoane fizice nerezidente în Romania, care doresc obţinerea certificatului de cazier judiciar în vederea înscrierii în Registrul operatorilor intracomunitari – model cerere 095, se pot adresa, prin împuterniciţi, unităţilor de poliţie, în funcţie de locul de domiciliu/reşedinţă al împuternicitului.

Documentele necesare:

a) buletinul/cartea de identitate, care atestă locul de domiciliu/reşedinţă a împuternicitului în mun. Bucureşti;
b) copie de pe actul de identitate al titularului;
c) cererea tip, completată cu datele de stare civilă ale titularului (link model mai jos);
d) timbre fiscale în valoare de 2 lei;
e) dovada plăţii taxei de eliberare a certificatului, în valoare de 10 lei;
f) procură autentificată în condiţiile art. 31 alin. 1 şi 2 din Legea nr. 290/2004 republicată, privind cazierul judiciar. Procura trebuie să fie redactată în termeni clari, din care să rezulte datele de stare civilă ale titularului şi ale împuternicitului, scopul şi durata mandatului.
Multumesc pt raspuns.

Eu am mentionat ca este persoana juridica straina.

In acest caz cum putem solicita cazier judiciar?

Multumesc.
Puteti merge pe declaratie nootariala data de reprezentantul legal al societatii straine din care sa rezulte faptul ca societatea nu a savarsit fapte penale sau infractiuni economice care contravin legislatiei aplicabile pe teritoriul Romaniei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documente necesare inscriere roi cristinanca cristinanca buna, stie oare cineva sa-mi spuna EXACT acte imi trebuie pentru inregistrarea in ROI?daca firma are doi asociati romani;dar daca are doar ... (vezi toată discuția)
Model imputernicire si solicitare caziere judiciare ANTONG ANTONG Buna seara, Societatea la care lucrez (o sa-i spun societatea A) are capital privat strain in procent de 100%. In statul societatii comerciale romane A ... (vezi toată discuția)
Cazier judiciar persoana juridica nerezidenta carsti carsti buna ziua, va rog sa ma lamuriti cum pot obtine din Romania certificatul de cazier judiciar al unei persoane juridice nerezidente. mentionez ca imi este ... (vezi toată discuția)