Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dilema-procedura de concediere a unui director general
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dilema-procedura de concediere a unui director general

Buna ziua, am si eu urmatoarea speta.Se pare ca patronul doreste sa concedieze directorul general.
Care este procedura legala.am intrebat dar nimeni nu mi-a dat un raspuns concret.Mentionez faptul ca directorul este ruda cu angajatorul. si in acelasi timp are si actiuni la firma.
Eu stiam ca pentru a concedia un director trebuie intrunita Adunarea asociatilor in care sa se propuna concedierea sau demiterea directorului si abia apoi se poate emite decizia.
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.#-o
Multumesc anticipat pentru intelegere si sfaturi.
1. Daca directorul general a fost numit prin decizie a AGA atunci tot aceasta hotaraste concedierea sa.
2. Concedierea trebuie sa se faca cu respectarea procedurii legale, in functie de motivul concedierii (articolul din Codul muncii in baza caruia se face concedierea).
Va multumesc mult de tot pentru consultanta d-le Tudor Valeriu