Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea 118/30.06.2010(reducerea salariilor)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea 118/30.06.2010(reducerea salariilor)

Buna ziua
Stie cineva daca aceasta lege ( 118/2010) anuleaza anumite prevederi din Contactul Colectiv de Munca ?
Daca e vorba de o Institutie publica dar cu finantare din fonduri proprii si in CCM al acestei institutii sunt prevazute anumite ajutoare, articolul 9 al acestei legi le anuleaza ?
Va multumesc
Olga Spiridon
Legea 118/2010 taie 25% din salariul brut al bugetarilor salarizati conform legii 330/2009 si 15% din indemnizatiile de somaj. N-am vazut prevederi referitoare la contractele colective de munca...
Cine ma poate lamuri si pe mine??? In Legea 118/2010 la Art. 1 scrie asa:
"(1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%

Noi suntem institutie publica,integral finantata din fonduri proprii (spital) si in categoria drepturilor salariale, intra si tichetele de masa. Prin urmare, incepand de la 1 iulie, se reduce cu 25% si valoarea tichetelor de masa? (asta pe langa impozitarea lor 16%). Exista Ordinul 1933/2010, care nu spune nimic in legatura cu asta. Stie cineva cum sta situatia?

Si alta intrebare: Are cineva cunostina de norme de aplicare pt impozitarea tichetelor de masa?
Multumesc!
Din punctul meu de vedere art. 9 nu se aplica dumneavoastra...incercand o interpretare gramaticala..cred ca se refera la ajutoare sau indemnizatii ce se acordau in momentul iesirii la pensie..retragere...trecere in rezerva.
totusi analizati bine art. 1, asta daca vi se aplica legea 330/2009..faptul ca finantarea este proprie..este egal cu zero..rezulta clar si din normele de aplicare
de fapt ...rectific..daca cineva iese la pensie intre timp..si conform contractului col de munca primea..nu stiu cate salarii..nu le mai primeste