Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pe perioada determinata

Ce se intampla daca, chiar inainte de data incetarii contractului, angajatul prezinta angajatorului un concediu medical pe o perioada care depaseste data incetarii contractului? Contractul inceteaza de drept la termenul scadent, sau se prelungeste automat cu durata concediului medical?
concediul medical este motiv de suspendare a raportului de munca;
daca ati intrat in cm inainte de ziua in care v-a incetat ctr de munca ,acesta se va prelungi cu zilele de cm ;
Daca incetase ctr de munca si in aceeasi zi ati dus concediul medical e tardiv
Îmi cer scuze dar eu nu sunt de acord cu răspunsul acesta. Contractul de muncă încetează de drept la data stabilită.
Se vor plăti zilele de CM aferente până la încetarea activității. Pe verso CM la Observații se va trece mențiunea - Plătit până la data... Cim perioada determinata..
Laura Vasilescu, utilizator
Scuzati ,acum am vazut ca e vorba de un ctr de munca pe perioada determinata ,care inceteaza de drept cand ajunge la termen ,
Concediul medical va fi platit pana la scadenta
C-tin a scris:

Ce se intampla daca, chiar inainte de data incetarii contractului, angajatul prezinta angajatorului un concediu medical pe o perioada care depaseste data incetarii contractului? Contractul inceteaza de drept la termenul scadent, sau se prelungeste automat cu durata concediului medical?

C.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat c.i.m.
Concediul medical va fi platit pana la data incetarii .