avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pe perioada determinata

Ce se intampla daca, chiar inainte de data incetarii contractului, angajatul prezinta angajatorului un concediu medical pe o perioada care depaseste data incetarii contractului? Contractul inceteaza de drept la termenul scadent, sau se prelungeste automat cu durata concediului medical?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:14, 8 Iulie 2010
concediul medical este motiv de suspendare a raportului de munca;
daca ati intrat in cm inainte de ziua in care v-a incetat ctr de munca ,acesta se va prelungi cu zilele de cm ;
Daca incetase ctr de munca si in aceeasi zi ati dus concediul medical e tardiv
Îmi cer scuze dar eu nu sunt de acord cu răspunsul acesta. Contractul de muncă încetează de drept la data stabilită.
Se vor plăti zilele de CM aferente până la încetarea activității. Pe verso CM la Observații se va trece mențiunea - Plătit până la data... Cim perioada determinata..
Ultima modificare: Joi, 8 Iulie 2010
Laura Vasilescu, utilizator
Scuzati ,acum am vazut ca e vorba de un ctr de munca pe perioada determinata ,care inceteaza de drept cand ajunge la termen ,
Concediul medical va fi platit pana la scadenta
C-tin a scris:

Ce se intampla daca, chiar inainte de data incetarii contractului, angajatul prezinta angajatorului un concediu medical pe o perioada care depaseste data incetarii contractului? Contractul inceteaza de drept la termenul scadent, sau se prelungeste automat cu durata concediului medical?


C.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat c.i.m.
Concediul medical va fi platit pana la data incetarii .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical la final de contract de munca cu durata determinata friday_325 friday_325 Buna ziua, un angajat caruia tocmai urmeaza sa ii expire CIM-ul pe durata determinata s-a \"imbolnavit\" brusc dupa ce a fost anuntat ca nu i se mai ... (vezi toată discuția)
Respectarea contractului de munca razvan2424 razvan2424 Salut, am o mica sau mai mare problema privind contractul de munca. Pana in data de 30.04.2011 am lucrat la o firma cu ctr pe perioada determinata.am avut ct ... (vezi toată discuția)
Concediu medical - contract pe perioada determinata - rog raspuns urgent georgeu georgeu Buna ziua Persoana in cauza este angajata cu contract pe per. determinata. A fost anuntata ca nu i se va mai prelungi contractul de munca. A semnat nota de ... (vezi toată discuția)