avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intoarcerea din concediu de cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intoarcerea din concediu de cresterea copilului

as dori sa stiu daca dupa terminarea concediului de cresterea copilului pot intra in somaj si in ce conditii
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:53, 8 Iulie 2010
1. Cu cateva zile inainte de a se termina CCC faceti, catre angajator, o cerere de incetare a suspendarii CIM si de reluare a activitatii in baza aceluiasi CIM.
2. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa indepliniti doua conditii:
- incetarea CIM din motive neimputabile dvs;
- in ultimele 24 luni sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
3. In cazul dvs. cele 12 luni sunt formate din lunile lucrate dupa reluarea activitatii (dupa CCC)la care se adauga (pana la 12) luni de dinainte de CCC.
4. Daca angajatorul nu mai are nevoie de serviciile dvs. va poate concedia cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti intra in somaj.
5. Daca demisionati sau semnati o cerere de incetare a CIM nu mai beneficiati de indemnizatie de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj, dupa indemnizatie copil.... ContSters172518 ContSters172518 Cum obtin somajul,daca pe 23 august mi-a expirat concediul de 2 ani pt.cresterea de copil?Cat timp am la dispozitie?Parca trebuie sa ma angajeze cineva,si ... (vezi toată discuția)
Cum intru in somaj dupa concediu cerestere copil? roxibela roxibela mai am 8 zile pana la incetarea ccc si sefa mi-a spus ca nu mai are nevoie de mine la firma,cum pot intra in somaj?Am dreptul?Daca da ce trebuie sa fac sa pot ... (vezi toată discuția)
Conditii de acordare a indemnizatiei de somaj stroe_iuliana stroe_iuliana se acorda somaj la un contract pe perioda nedeterminata ? (vezi toată discuția)