Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intoarcerea din concediu de cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intoarcerea din concediu de cresterea copilului

as dori sa stiu daca dupa terminarea concediului de cresterea copilului pot intra in somaj si in ce conditii
1. Cu cateva zile inainte de a se termina CCC faceti, catre angajator, o cerere de incetare a suspendarii CIM si de reluare a activitatii in baza aceluiasi CIM.
2. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa indepliniti doua conditii:
- incetarea CIM din motive neimputabile dvs;
- in ultimele 24 luni sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
3. In cazul dvs. cele 12 luni sunt formate din lunile lucrate dupa reluarea activitatii (dupa CCC)la care se adauga (pana la 12) luni de dinainte de CCC.
4. Daca angajatorul nu mai are nevoie de serviciile dvs. va poate concedia cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti intra in somaj.
5. Daca demisionati sau semnati o cerere de incetare a CIM nu mai beneficiati de indemnizatie de somaj.