Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de comodat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de comodat

am incheiat un contract de comodat cu proprietarul unui spatiu comercial pe o perioada minima de 3 ani. acum el vrea sa vanda spatiul si nici macar nu ne-a anuntat ca face acest lucru.nu este nici o clauza speciala privind vanzarea spatiului.va rog sa-mi spuneti daca poate face acest lucru,adica sa ma scoata din spatiu fara nici macar sa-mi dea un termen ,stiu eu de 1,2 luni ?
depinde ce clauze aveti prinse in contract,ar trebui sa va protejeje contractul ;
Pote are vreo clauza care sa va protejeje privind predarea sau eliberarea spatiului
Proprietarul poate vinde imobilul,iar contractul de comodat nu este opozabil tertului dobanditor(art. 1441 C. civ. vizeaza numai locatiunea).
Penrtru consultanta juridica contactati-ma pe e-mail, il gasiti dand clic pe profilul meu.
Poate sa nu va acorde nici un termen. O modalitate de incetare a contractului de comodat este aceea in care proprietarul se afla in "trebuinta mare si neprevazuta", instanta poate sa-l oblige pe comodatar la restituirea lucrului chiar inainte de expirarea termenului stipulat ( 3 ani in cazul dvs.) sau chiar inainte de satisfacerea trebuintelor sale ( art. 1.573 Cod civil). Aceasta regula derogatorie se explica prin caracterul gratuit al comodatului.