Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenitor

Am sa incep mai intai prin a explica un pic situatia , pentru a intelege mai bine inainte de a pune intrebarea.Deci, la virsta de 2 ani am fost infiiata de o sora a mamei mele.nu as putea preciza ce tip de adoptie a fost, cu drepturi restrinse, depline ...sau cum o mai fi.Parintii mei naturali mai au inca 4 copii, deci eu mai am o sora si trei frati cu care am mentinut un raport strins in tot acest timp, considerindu/ne frati in continuare.Din nefericire, unul dintre ei si/a pierdut viata intr0un accident in Italia.Acum , intrebarea este daca eu pot fi considerata ca sora a lui si deci implicit mostenitoare.Va intreb deoarece avem deschi un proces in Italia si la componenta famigilie si a mostenitorilor nu stim cum sa mentionam.
Va multumesc.
Incep prin a va spune ca diferentierea dintre adoptia cu efecte restrnse si efecte depline a fost inlaturata prin legislatia in vigoare, care desi are ca principiu neretroactivitatea, a facut insa, in acest sens sa devina caduca aplicarea acestei diferentieri, ceea ce presupune o uniformitate a regulilor de aplicare asupra tuturor infiatilor.
Copilul infiat dobandeste, de la data infierii, aceleasi drepturi ca si copiii naturali. Puteti consulta in acest sens, chiar pe internet, Legea 272/2004 privind regimul juridic al adoptiei. Deci puteti fi si chiar veti fi considerata sora si aveti vocatie la mostenire in mod identic cu fratii naturali.
brindusa_71 a scris:

Am sa incep mai intai prin a explica un pic situatia , pentru a intelege mai bine inainte de a pune intrebarea.Deci, la virsta de 2 ani am fost infiiata de o sora a mamei mele.nu as putea preciza ce tip de adoptie a fost, cu drepturi restrinse, depline ...sau cum o mai fi.Parintii mei naturali mai au inca 4 copii, deci eu mai am o sora si trei frati cu care am mentinut un raport strins in tot acest timp, considerindu/ne frati in continuare.Din nefericire, unul dintre ei si/a pierdut viata intr0un accident in Italia.Acum , intrebarea este daca eu pot fi considerata ca sora a lui si deci implicit mostenitoare.Va intreb deoarece avem deschi un proces in Italia si la componenta famigilie si a mostenitorilor nu stim cum sa mentionam.
Va multumesc.

eu am inteles ca ati fost infiata iar parintii care v-au facut mai au si alti copii de care spuneti dvs. din moment ce ati fost infiata dvs apartineti familiei care v-a infiat, practic se rupe orice legatura juridica cu familia naturala si respectiv cu fratii...in concluzie dvs nu aveti calitatea de mostenitor deoarece nu mai sunteti copilul acelor parinti... sunteti copilul parintilor adoptivi. cred ca m-ati inteles.
Ati inteles bine.Parintii care m-au facut au mai avut alti 4 copii.Cei care m/au adoptat nu au mai avut alti copii.Multumesc pentru raspuns.Si in legatura cu acest caz prezentat, inca o intrebare>statul italian nu a anuntat nici ambasada Romaniei si nici Consulatul de accidentul fratelui meu si nici de decesul acestuia , procedind la inmormintarea acestuia dupa doar 2 saptamini de la deces.Doar in urma sesizarri noastre catre Ambasada Romaniei in Italia am fost insttintatai oficial de decesul fratelui.Poate fi tras la raspundere statul italian pentru acest lucru?Parinti mei inca nu pot accepta faptul ca nu isi pot plinge copilul si nu ii pot aprinde o luminare la mormint.Precizez ca doar dupa 3 luni de la deces am fost insttintati .Va multumesc din nou.
Dau dreptate in totul colegei mele, iar pentru graba citirii, care a cauzat si confuzia care m-a determinat sa inteleg ca vorbiti desprea frati ca si copii ai adoptatorilor, imi cer scuze. Oricum, din ce v-am explicat reiese clar ideea: sunteti ruda cu toate rudele adoptatorilor si ati intrerupt legaturile de rudenie cu parintii firesti, in calitate de copil al lor. Fiind insa matusa cea care v-a infiat pastrati aceleasi legaturi de rudenie ca orice nepot cu parintii dvs. firesti (care acum va sunt unchi).:)