Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sistare pensie intretinere copil major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sistare pensie intretinere copil major

Buna ziua,

Fiica mea a obtinut pensie de intretinere de la tatal ei cu care ma aflu in divort desi majora, este studenta.
Instanta mi-a acordat o suma de bani cu care initial si el a fost de acord, dar acum a introdus cerere de sistare pensie, afirmand ca nu se afla in incapacitate de munca, ca poate sa munceasca si ca art.86 C.familiei ofera sprijin doar persoanelor in nevoie, iar ea nu se incadreaza in acest articol.

Mentionez faptul ca este studenta in anul 3 si ca nu lucreaza cu carte de munca.
Lucreaza sporadnis, mai ales acum pe perioada vacantei pentru a-si plati studiile, si alte probleme legate de facultate, mai ales ca eu, mama ei, nu am nici un venit.
Am fost disponibilizata si nici nu mi-am facut actele de somaj.

Intrebarea mea este:
Are sanse ca instanta sa-i acorde sistarea pensiei?
Va multumesc
daca tatal dovedeste ca fata munceste, pensia se va sista. daca fata are cursuri de zi, nu sunt dovezi ca munceste, tatal va avea de plata in continuare
Indiferent ca sotul dvs. obtine sau nu venituri, are obligatia prin lege de a sustine financiar copilul , pe toata perioada studiilor
multumesc pentru informatie.
fata este studenta la zi si lucreaza fara carte de munca cand se poate ca nici nu-i permite timpul fiind la zi la facultate