Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

In urma unei sentinte judecatoresti s-a decis ca fiul meu actualmente major sa primeasca pensie de intretinere pana la terminarea studiilor dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 ani...Mentionez ca este student si as dori sa stiu daca in cazul in care pe perioada vacantei lucreaza cu contract pe termen pierde dreptul la pensia de intretinere .In cazul in care o pierde ,o pierde definitiv sau o data cu inceperea studiilor reia pensia de intretinere?Multumesc anticipat

Nu pierde dreptul de pensie, el ramane valabil pe perioada studentiei,daca este la zi.
Poate lucra si in timpul studentiei cu program redus?In sentinta este un paragraf unde se mntioneaza doar ca are drept la aceasta pensie atata timp cat se afla in imposibilitatea unui castig din munca datorita incapacitatii de amunci-in acest caz incapacitate datorata continuarii studiilor.Nu se specifica nimic referitor la posibilitatea unui contract cu program redus respectiv 2 sau 4 ore.Va multumesc inca o data pentru raspuns.
Acel paragraf face trimitere de fapt la disp.art .86 al. 2 din c.fam., iar daca tatal va afla ca fiul dvs. s-a angajat, poate promova o actiune de sistare pensie tocmai in temeiul acestor dispozitii.
Am inteles...depinde in mare masura de relatia tata-fiu...Va multumesc si ...o seara buna...