avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa prima inmatriculare

Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu pasii de urmat in vederea recuperarii taxei de prima inamtriculare ,daca cineva a reusit sa isi recupereze banii,cat de dificil a fost si cat a durat?X-(
multumesc
09.07.2010 aceasta este data de achitare!
contactati un avocat care sa faca o cerere de anulare a unui act administrativ, parate fiind:
- administratia finantelor publice
- administratia fondului pentru mediu
prin care veti solicita anularea deciziei de calculare a taxei si restituirea sumei achitate .
in acest sens poti citi :
- decizia 1946/2009 a Curtii de Apel Suceava ,
- decizia 560/2009 a Curtii de Apel Oradea
Practica Curtii de Apel Alba si Cluj este de respingere a actiunilor intemeiate pe taxa de poluare platita dupa data de 12 febr 2010, deci eu zic ca la acest moment nu aveti sorti de izbanda.
Imi cer scuze ,ca nu va dau sperante desarte.
La Brasov nu avem probleme de genul asta. Sunt admise toate actiunile si se inmatriculeaza autoturisme fara plata taxei pe banda rulanta. Aceeasi situatie si la recuperarea taxelor .
Va multumesc de raspuns -la Alba si Cluj nu se restituie taxele platite in 1 iulie-15 dec 2008 si dupa 12 febr.2010

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa auto maneas maneas buna seara!daca am platit taxa de poluare ptr a inscrie masina,o mai pot recupera cumva?si daca da,cum?va multumesc (vezi toată discuția)
Recuperare taxa prima inmatriculare auto danutz01 danutz01 Am achizitionat un autoturism SH in luna octombrie 2008 din Germania , pe care l-am inmatriculat in Romania in luna decembrie 2008.La acea data am platit o ... (vezi toată discuția)
Practica curtilor de apel in ceea ce priveste taxa auto/de poluare Alexandru Canciu Alexandru Canciu Ar fi interesanta o viziune de ansamblu asupra admisibilitatii actiunilor intemeiate pe restituirea taxei de poluare sau inmatricularea fara taxa. Care este ... (vezi toată discuția)