Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am condus fara permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am condus fara permis

sunt un baiat de 17 ani si am condus fara permis si mi s`a intocmit dosar penal doar din declaratiile a 2 martori oculari . Poveste este ca am condus eu si inca 2 baieti o masina iar cel cu permis(unul din cei 2 ) a lovito, iar cum am fost la politie si am dat declaratii ni s`au intocmit dosare penale pentru condus si distrugere din culpa. Vreau sa intreb este permis asa ceva mai ales ca nu au nici o dovada doar marturiile celor doi si in plus , la mine in comuna sunt destuii care conduc fara permis daca ar merge 3-4 martori oculari ca l`au vazut conducand pe un drum principal ii s`ar face dosar penal?
Sa stii ca merge asa, cu doi martori, de minune...
Mai ales daca este si reala acuzatia si tu nu ai martori ca nu este adevarat, sau ca martorii impotriva ta nu au vazut bine, risti cu sanse bune... putina condamnare.

In plus, daca vecinul meu si-a omorat sotia si a scapat nepedepsit, asta nu este un motiv ca toti ucigasii sa scape nepedepsiti.
Oricum,pe aspectul privind avarierea masinii ,este posibil sa se efectueze si o expertiza tehnica care sa stabileasca legatura de cauzalitate cu accidentul si daunele aduse autoturismului
E bine sa cauti un avocat cat mai curand. Nu vei executa pedeapsa cu inchisoare, insa vei ramine cu cazier si iti va dauna in urmatoarea perioada.
Totodata, In procesul penal, marturia este f. importanta, astfel incat, daca exista deja doua persoane care declara ca ai condus in ziua x vehiculul y, e suficient ( si cum a fost? l-ai condus sau nu?):stunned:
Faptul ca la tine in comuna sunt mai multi care conduc fara permis nu te absolva de vina.
Tu stii exact ce s-a intamplat si daca ai condus acea masina in acea zi.....
Daca intradevar esti nevinovat, dovedeste acest fapt, cu martori....
Sa stiti ca puteti fi trimis in judecata chiar si fara niciun martor deoarece Codul de procedura penala prevede o gramada de probe pe baza carora sa se dovedeasca vinovatia sau nevinovatia unei persoane. Parerea mea este sa fiti sincer in cursul cercetarilor, poate aveti sansa sa scapati fara cazier si sa vi se aplice de catre procuror, doar o sanctiune cu caracter adminstrativ.