avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acoperis smuls de furtuna
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acoperis smuls de furtuna

Bună ziua,

În urmă cu 14 ani am cumpărat apartamentul în care locuim şi acum. Contractul de vânzare-cumpărare dintre noi foştii proprietari face referire strict la spaţiul de locuit, nu şi la acoperişul construit solitar, doar asupra apartamentului, pentru a stopa infilitraţiile de pe terasa blocului; de proiect, autorizaţie sau alte aprobari nici nu poate fi vorba. Lucrarea s-a făcut pe c heltuiala fostului proprietar, fără contribuţia altor vecini de pe scară. Cu timpul fiecare din ceilalţi trei vecini de pe palier (etajul IV) şi-au construit si ei acoperşuri, tot în aceleaşi condiţii.

În urmă cu trei săptămâni, în urma unei furtuni puternice, acoperişul de pe apartamentul meu a fost smuls de un vartej, iar o parte din el a căzut pe maşina unui vecin, distrugându-i parbriz, cupeu, lunetă. Reparaţia îl costă, conform spuselor lui, cca 2000 de euro, făcută prin ceva prieteni, pentru a nu mai plăti si TVA sau alte taxe.

Întrebarea mea este: vecinul cu maşina avariata poate avea vreo pretenţie financiară de la mine (despăgubire), ca şi actual proprietar al apartamentului de pe care a fost smuls acoperişul?

Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri.
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 16:16, 13 Iulie 2010
Acoperisul este proprietatea comuna (fortata si perpetua) indiviza, pe cote-parte indivize, a tuturor proprietarilor de apartamente din cladire.
Deci Asociatia de proprietari sau, in lipsa ei, toti proprietarii impreuna, sunt direct responsabili de efectele, consecintele, etc. evenimentelor in care este implicata cladirea sau parti din ea.
In principiu, accidentul poate fi suportat din asigurari, daca ele exista.
lucian.daniel a scris:

[...]

În urmă cu trei săptămâni, în urma unei furtuni puternice, acoperişul de pe apartamentul meu a fost smuls de un vartej, iar o parte din el a căzut pe maşina unui vecin, distrugându-i parbriz, cupeu, lunetă. Reparaţia îl costă, conform spuselor lui, cca 2000 de euro, făcută prin ceva prieteni, pentru a nu mai plăti si TVA sau alte taxe.

Întrebarea mea este: vecinul cu maşina avariata poate avea vreo pretenţie financiară de la mine (despăgubire), ca şi actual proprietar al apartamentului de pe care a fost smuls acoperişul?
[...]


Poate fi vorba de un caz de forta majora, avand in vedere ca in acea zi, au fost mai multe acoperisuri smulse si (conform mass-media locala) aprox. 100 de masini avariate?

Numai bine.
Nu este vorba de un contract, deci notiunea de forta majora nu are nici o relevanta in speta.
De altfel, existenta mai multor cazuri asemnanatoare nu conduce la notiunea de forta majora.
Ultima modificare: Marți, 13 Iulie 2010
legalmgm, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubiri calamitati colceriumari-bv colceriumari-bv Dupa vijelia din 30-31.01. acoperisul de pe o anexa proprietate personala, a zburat la vecinul pe acoperis, i-a spart cateva tigle si a zgariat parbrizul ... (vezi toată discuția)
Plata reparatii acoperis madalinams madalinams In Timisoara a fost o furtuna puternica acum 3 saptamani iar in complexul in care locuiesc format din 4 blocuri s-a smuls tot acoperisul celor ce au penthouse. ... (vezi toată discuția)
Constructie mansarda ContSters147676 ContSters147676 Ce le mai trece prin cap unora! ca sa poata intabula mansarda au chemat o parte din vecini la notariat care au declarat ca cedeaza cota indiviza aferenta ... (vezi toată discuția)