Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plangere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plangere

mai devreme v-am spus ca am facut plangere penala impotriva sotului cu care sunt in divort ca mi-a furat pasaportul.

Politistul mi-a adus pasaportul la usa si mi-a inapoiat plangerea spunandu-mi, citez:" ca pot sa sterg cu ea undeva".

Atunci l-am intrebat de ce mi-a inapoiat plangerea pt ca nu vreau sa mi-o retrag chiar daca mi s-a inapoiat pasaportul, fapta ramane.

Politistul mi-a ras in nas spunandu-mi ca nu mai este furt din moment ce mi-a inapoiat pasaportul.
Intrebarea mea este ce mai pot face acum, ca daca ma duc din nou la aceeasi politie, mai mult ca sigur ca voi fi ridicularizata.

Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac: ma duc inapoi la aceeasi politie, pot sa ma duc la Parchet sau pot face direct actiune in justitie.

Va multumesc
Militianul nu s-a comportat corespunzator. Nu se intelege de ce v-a dat plangerea. Aceasta trebuia sa fie intr-un dosar la politie.

Ce conteaza ca veti fi "ridicularizata"?
Faceti plangere la procuror impotriva militianului si alta plangere penala impotriva sotului, daca asta va doriti. Chiar daca s-a reparat prejudiciul, fapta subzista.