Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare proprietar imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare proprietar imobil

Parintii mei au un apartament proprietate personala si doresc sa il puna pe numele meu. Care este procedura cea mai ieftina?
Costurile sunt aceleasi si in cazul vanzarii- cumpararii si in cazul donatiei.
Daca sunteti casatorita recomand donatia ( exclusiva), pentru a va proteja bunul in cazul unui eventual divort.
Daca sunteti unicul copil nu vad de ce ati face un act translativ de proprietate pentru ca oricum bunul va va ramane mostenire.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
donatia, dar donatia este un act revocabil, ce poate fi usor desfiintat, cel mai sigur este contractul de vanzare cumparare, problema este ca nu e ieftin
donatia daca sunteti singurul copil.
donatia este revocabila doar in cazurile expres si limitativ prevazute de lege.
Si in cazul vanzarii/cumpararii si in cazul donatiei intre copii si parinti se admite un pret mai mic pentru imobil. Trebuie sa consultati un notar. Acesta va va oferi cea mai buna solutie.