Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copilul plecat in afara tarii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copilul plecat in afara tarii

sunt divortata 10ani,am copiii cu mine in Spania de 4ani .cea mai mica are 11ani.Nu a fost pusa niciodata problema incredintarii copiilor,deoarece ei au ramas mereu cu mine,iar tatal lor nu a vrut aceasta responsabilitate.Cand am adus, copiii am avut nevoie de acordul tatalui,sa calatoreasca in strainatate.Acum 2 sunt majori,iar cealalta minora este la scoala de aici de 4ani.Ar putea tatal ei sa ceara sa o viziteze,si daca da,sunt obligata de a merge cu ea in Romania?el ii plateste pensie dar ea isi are domiciliul in Spania.
Daca nu a cerut nici un parinte incredintarea, nu poate nici celalalt solicita drept de vizita.
Dar ma poate reclama referitor la faptul ca el a fost de acord cu calatoria copilului,nu si cu stabilirea acestuia in Spania?multumesc
Nu.

In prezent nu are nici un temei legal sa va reclame. Daca pe viitor, se hotaraste sa va dea in judecata pt incredintarea minorei, ramane de vazut. Sau daca il dati dvs. si i se stabileste lui program de vizita. Dar, daca spuneti ca nu il intereseaza...ma indoiesc ca il va interesa vreodata.