avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum aflu daca masina e radiata?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum aflu daca masina e radiata?

Buna ziua, incep prin a spune ca duminica imi voi cumpar o masina din oras de la mine, masina este inscrisa pe galati, persoana care a cumparat masina a pierdut 1 numar cel de pe spate, politia la prins si ia luat talonul, el are cartea masinii si o placuta cu numarul de inmatriculare, eu acuma daca cumpar masina si fac un act de vanzare cumparare de mana(duminica nu gasesc notar) de unde pot sti ca masina nu e radiata? mentionez ca masina nu e pe numele lui ci e pe numele unui domn din galati, eu la politie nu ma pot duce duminica. Deci in mare daca omul are cartea masinii si cel putin un numar de inmatriculare proprietarul de drept (cel din acte) poate radia masina si eu astfel sa iau o masina radiata fara sa imi dau seama? am nevoie de un raspuns convingator pana duminica la ora 19. Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.
Atunci este si mai simplu, daca vanzatorul are un contract care atesta ca v-a vandut masina! Chiar cu acel contract putea radia masina, prin hotarare judecatoreasca...
Si, sa inteleg, ce va opreste sa radiati masina pe care ati cumparat-o, de pe numele omului?... Daca e vorba de plata impozitului, atunci trebuie sa stiti ca in instanta poate cere si plata acestuia...
Fostul proprietar are posibilitatea radierii automobilului vandut indiferent daca are sau nu actele, numerele sau cartea de identitate. In trecut nu era posibil.
Cine cumpara automobilul are obligatia sa-si inmatriculeze masina pe numele lui.
abcdeadi a scris:

Fostul proprietar are posibilitatea radierii automobilului vandut indiferent daca are sau nu actele, numerele sau cartea de identitate. In trecut nu era posibil.
Cine cumpara automobilul are obligatia sa-si inmatriculeze masina pe numele lui.

bun, cumpar masina sau nu??
IdaTuning a scris:

abcdeadi a scris:

Fostul proprietar are posibilitatea radierii automobilului vandut indiferent daca are sau nu actele, numerele sau cartea de identitate. In trecut nu era posibil.
Cine cumpara automobilul are obligatia sa-si inmatriculeze masina pe numele lui.

bun, cumpar masina sau nu??


Sfatul meu este sa nu o cumparati si sa incercati sa amanati realizarea tranzactiei pena aveti toate relatiile de care aveti nevoie.
Bun, am fost astazi si am vazut masina, arata binisor nu am cumparat-o acuma va intreb unde pot sa aflu daca e radiata sau nu , sau cum pot sa iau legatura cu proprietarul tinand cont ca totusi distanta hunedoara galati= 500 km... multumesc

Alte discuții în legătură

Intrebare Cozmi Cozmi In primul rand nu stiu daca ma incadrez bine aici dar am si eu o problema/o nedumerire...deci sa va spun. Zilele astea am cumparat o masina care este pe o ... (vezi toată discuția)
Vanzari auto pastorcici_raimondo pastorcici_raimondo ce pasi trebuie parcursi pt vanzarea unui automobil proprietate catre o alta persoana? (vezi toată discuția)
Masina sh Coltoi Coltoi As dori sa cumpar o masina second hand inmatriculata in Romania. Ce documente imi sunt necesare? Multumesc! (vezi toată discuția)