Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata salariului

Buna ziua,
Problema cu care ma confrunt este urmatoarea:
Am fost angajata timp de 1 luna si 3 saptamani cu contract de munca la o societate de contabilitate, dupa care mi s-a oferit un alt job mult mai bine platit la o alta societate.
In urma unei cereri de incetare a raporturilor de munca cu acordul partilor conf. art. 55 lit. b Codul Muncii angajatorul a fost de acord.
Salariul ce mi se cuvenea pe cele 3 saptamani nu a fost acordat, urmand ca la inmanarea cartii de munca sa il primesc, ceea ce nu s-a intamplat nici atunci.
Mentionez ca eu nu am semnat statul de salariu pentru luna respectiva.
Va rog sa ma indrumati ce demersuri trebuie sa fac pentru a-mi recupera salariul meritat.
Va multumesc anticipat.
Daca ai discutat cu angajatorul si pe cale amiabila nu ai reusit sa intri in posesia retributiei cuvenite, pasul urmator ar fi sesizarea ITM-ului. Acestia in urma sesizarii tale va face un control la firma. De regula ITM-ul suna angajatorul si ii cere sa vina cu actele la sediul lor. Tot de regula, angajatorul suna persoana careia nu i-a acordat drepturile salariale pentru a i le acorda, acesta va semna statul de plata si el se va duce cu actele in regula la control.
Apropo, trebuie sa-ti acorde si banii pe concediu raportat la perioada cat ai lucrat in firma ...
Va multumesc pentru raspuns!