Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj sau ,,iesirea din indiviziune''
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj sau ,,iesirea din indiviziune''

sunt in indiviziune cu sora si bunica mea ,mi s-a sugeraT sa fac partaj daca vreau sa construiesc si casa sa fie un bun propriu.nu stiu daca partaj sau ''iesirea din indiviziune este acelasi lucru.si daca exista vreo posibilitate sa construiesc fara ca sora si bunica sa devina coproprietari la constructia in care doAR eu investesc.
va multumesc ,imi sunteti de ,mare ajutor.
Daca sunteti mostenitoarul unui teren sa inteleg impreuna cu sora si bunica dvs , impărţeala (partajul) este o modalitate prin care moştenitorii îşi realizează dreptul de a ieşi din indiviziune. Împărţeala poate avea loc prin învoială, iar în caz contrar, va putea fi realizată pe cale judiciară.
Partajul si iesirea din indiviziune sunt acelasi lucru.
Ca sa nu aveti probleme paceti partaj, partaj care se paote face
la notar sau prin instanta.
Pe terenul pe care vreti sa construiti casa va trebuis a vedeniti
proprietrara si sa-l primiti in lotul dvs, dupa care va puteti apuca
sa construiti si casa.