Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Neglijenta in serviciu a functionarului bancar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Neglijenta in serviciu a functionarului bancar

Buna,
Am o speta:
In cazul unui imprumut bancar, daca semnatura girantului intr-un contract de credit a fost falsificata se poate angaja si raspunderea bancii? Care sunt consecintele atat in privinta debitorului cat si a bancii?
banca (sau lucratorul bancar care a lucrat la dosarul de credit) are cunostinta despre acest fals?
daca nu....
banaca/functionarul bancar este angajata ca responsabilitate doar in privinta bonitatii girantului-codebitor si al verificarii identitatii acestuia in momentul incheierii/semnarii contract credit. cum si cine putea sa falksifice semnatura girantului, daca nu chiar girantul, ceea ce conduce la absurd. putea fi eventual falsificata insasi identitatea acestuia prin substituire de persoana , caz in care,,,well...se complica. si in care caz nu mai este neglijenta in serviciu a functionarului bancar, ci complicitatea acestuia legat de fals, uz si ..restul. impreuna cu restul grupului implicat:O