avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Credit cu acte false
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Credit cu acte false

Buna ziua.
Am o urgenta problema.Fratele meu lucreaza la mine la firma,mi-a cerut fisa fiscala si o adeverinta de salariu pt credit,le-am dat iar apoi el le-a falsificat avand acces la stampila.Salariul lui este de 1400 lei si in fisa fiscala si in adeverinta a trecut suma de 4000 lei.Va rog mult ajutati-ma nu vreau sa ajunga la puscarie.La un moment dat se va descoperii ca au fost falsificate si nu este semnatura mea.
Sfatuiti-ma ce sa fac si spuneti-mi ce va patii fratele meu?Va inplor.A obtinut un credit de 20000lei cu aceste acte.
Daca are sansa sa achite la timp ratele, banca nu cauta nimic. Daca insa are nesansa sa afle cineva si sa-i faca o bucurie,atunci ar putea avea probleme.
DontuSorin a scris:

Buna ziua.
Am o urgenta problema.Fratele meu lucreaza la mine la firma,mi-a cerut fisa fiscala si o adeverinta de salariu pt credit,le-am dat iar apoi el le-a falsificat avand acces la stampila.Salariul lui este de 1400 lei si in fisa fiscala si in adeverinta a trecut suma de 4000 lei.Va rog mult ajutati-ma nu vreau sa ajunga la puscarie.La un moment dat se va descoperii ca au fost falsificate si nu este semnatura mea.
Sfatuiti-ma ce sa fac si spuneti-mi ce va patii fratele meu?Va inplor.A obtinut un credit de 20000lei cu aceste acte.


Este singurul credit obtinut in felul acesta? Daca - sa speram ca nu- a mai luat si de la alta banca un alt credit, in aceeasi modalitate?
Urmati sfaturile celor care v-au povatuit pe topic, dar asigurati-va nu a mai procedat la fel si cu alte banci...
DontuSorin a scris:

Buna ziua.
Am o urgenta problema.Fratele meu lucreaza la mine la firma,mi-a cerut fisa fiscala si o adeverinta de salariu pt credit,le-am dat iar apoi el le-a falsificat avand acces la stampila.Salariul lui este de 1400 lei si in fisa fiscala si in adeverinta a trecut suma de 4000 lei.Va rog mult ajutati-ma nu vreau sa ajunga la puscarie.La un moment dat se va descoperii ca au fost falsificate si nu este semnatura mea.
Sfatuiti-ma ce sa fac si spuneti-mi ce va patii fratele meu?Va inplor.A obtinut un credit de 20000lei cu aceste acte.


Atata timp cat isi plateste ratele nu o verifice nimeni. Numai in momentul in care nu va mai plati banca va incepe sa faca niste verificari suplimentare.
Si ce mi se pare mie socant la acest topic e ca cineva v-a falsificat semnatura si a facut fals in acte si dvs in loc sa fiti revoltat de acest lucru, mai mult va preocupa daca o sa aibe sau nu probleme fratele. Sfatul meu e sa nu mai lucrati cu rude la firma ta, sau daca lucrati, sa nu le permiteti sa umble pe acolo ca si cum ar fi firma lor. Altfel sigur o sa apara probleme mult mai grave decat aceasta mai incolo. Si asta ti-o zic din experienta proprie...
In primul rand documentele oficiale si stampilele firmei nu se lasa la indemana oricarui angajat,chiar daca acesta este ruda.
In al doilea rand,daca dvs,nu aveti niciuun amestec din punct de vedere legal,pentru ca din punct de vedere moral,aveti o grava culpa,fratele dvs poate fi trimis in judecata pentru savarsirea infractiunilor de fals,uz de fals si inselaciune.
Cred ca aceasta patanie,va va fi invatatura de minte.
In rest,totul depinde de noroc
Conform Regulamentului BNR, creditul se poate obtine numai pe Fisa Fiscala si numai unde este nevoie se solicita si adeverinta de salariu. Da, este un fals dar cred ca nu v aproduce consecinte juridice daca se achita ratele si creditul este achitat la timp.
Pe viitor sa nu mai lasati stampila la indemana oricui. Daca nu s-a sesizat banca ori altcineva nu trebuie sa va facei probleme.
Succes!

Alte discuții în legătură

Acte false pentru credite Godacul Godacul Buna ziua. Am o problema la care as dori sa aflu cateva raspunsuri, indrumari, sfaturi, etc. Despre ce este vorba? Pe vremea cand se puteau face credite ... (vezi toată discuția)
Acte false cituevelina cituevelina Buna seara ! Am o prietena care a facut un imprumut la o banca cu acte false , dar actele nu au fost falsificate de ea , dar avea cunostinta despre aceasta ... (vezi toată discuția)
Fals in calitatea de girant pnaitmihaela pnaitmihaela Buna ziua, Ma aflu in mijlocul unei mari probleme si am nevoie de un sfat daca se poate. Am fost rugata in decursul anului trecut de o colega sa o girez ... (vezi toată discuția)